Czym jest geomembrana EPDM?

Folia (geomembrana, membrna) EPDM jest syntetycznym materiałem służącym w tym przypadku do uszczelniania powierzchni zbiorników wodnych, tarasów, dachów i wszystkich innych miejsc tego wymagających. Produkt marki Firestone jest to najwyższej jakości materiał hydroizolacyjny dostępny na Naszym rynku. 

Historia uszczelnień za pomocą EPDM sięga już blisko 50 lat. W tym miejscu dowiesz się skąd wziął się EPDM, jak jest zbudowany, dlaczego ma takie znakomite właściwości. 

Na początek krótka historia marki Firestone

Od kiedy EPDM wykorzystuje się do uszczelniania zbiorników wodnych?

W roku 1973 w hiszpańskiej Murci powstał ogromny zbiornik do gromadzenia wody. Miejsce to jest narażone na ciężkie warunki atmosferyczne, przez co zbiornik ten stał się doskonałym obiektem doświadczeń nad właściwościami folii EPDM.

Po 40 latach badania wykazały ledwie dwu procentowy spadek jakości połączeń i samego EPDM. Jest do doskonały dowód na długowieczność takich izolacji. 

Murica - rok 1973
Murica - rok 2013

Jak i gdzie powstaje EPDM?

Do dnia dzisiejszego cała produkcja EPDM odbywa się w amerykańskiej miejscowości Prescott. Z tego właśnie miejsca, za pośrednictwem kontenerów dociera do Nas każdy skrawek folii EPDM. Cały proces produkcji EPDM jest ściśle określony i dopracowany przez lata. 

Na właściwości EPDM składa się wiele składników tj: ił, sadza technologiczna, oleje, polimery EPDM… Przy czym trzeba pamiętać że geomembrana EPDM PondGard marki Firestone posiada certyfikat WRC – mówi on o całkowitym braku negatywnego wpływu na środowisko!

firestone-geomembrana-skład PNG

Jakie właściwości ma folia EPDM?

Folia EPDM należy do grupy elastomerów. Dzięki swojemu składowi jest on niesamowicie elastyczny i odporny na uszkodzenia. Jest on także odporny na ozon, promienie UV i wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne. W praktyce EPDM nie ulega degradacji i starzeniu się. 

Do łączenia arkuszy EPDM stosuje się specjalne akcesoria tj. taśmy, lepiszcza i wytrawiacze. Łączenia można wykonywać bez problemu na miejscu, w terenie.